Aký štýl bývania preferujete?

Interiérový dizajn predstavuje širokú škálu podôb bývania, niekedy celkom odlišných, inokedy iba s jemnými rozdielmi. Každý štýl bývania sa vyznačuje vlastnou individualitou a jedinečným charakterom, ktoré prenáša aj do atmosféry obydlia. Štýl bývania, ako aj prejav a vzhľad, reprezentuje našu osobnosť.

Dnes rozlišujeme množstvo dizajnov, ako sú provensálsky,rustikálny, škandinávsky, vidiecky, koloniálny, minimalistický, shabby chic, vintage, industriálny, námornícky dizajn a ďalšie. Pozrite si 5 najobľúbenejších interiérových štýlov.

Provensálsky štýl

 

Interiér v provensálskom štýle kontruje modernému uponáhľanému životu. Je pokojný, útulný, domácky a pôsobí harmonicky. Dýcha minulosťou, vidiekom a samozrejme Francúzskom.

Medzi základné prvky patria svetlé farby stien a podláh, keramické obkladačky a dlaždice. Steny môžu byť dekorované aj bielym drevom, kameňom alebo štýlovými tehlami. Na mieste sú všetky prírodné materiály. Nábytok je drevený, biely alebo v pastelových farbách so zdobením alebo s dizajnovým opotrebovaním. Na mieste sú aj kované kúsky.

Škandinávsky štýl

 

Škandinávsky dizajn je vďačný a ideálny aj pre menšie byty. Vďaka striedmosti a správne zvoleným svetlým farbám dokáže opticky zväčšiť každý priestor. Čisté línie, jednoduchosť, kvalita a funkčnosť. Severské národy sa riadia zásadou – menej je niekedy viac. Funkčný minimalizmus, na ktorý sa upäli architekti poslednej doby aj na Slovensku skutočne funguje a predáva. Pri výbere nábytku zvažujte aj jeho funkčnú stránku. Vhodné sú napr. viacúrovňové nástenné regály. Zvolené sedacie súpravy, stoly a stoličky by mali mať čisté línie a hladké, zaoblené hrany. Dizajn využíva prírodné materiály ako drevo, vlna, kožušina a koža.

Industriálny štýl

 

Industriálny štýl, alebo tzv. “priemyselný štýl“  je inšpirovaný dizajnovou stránkou priemyselných priestorov a využíva ich „vzdušnosť“  a účelnosť. Tehly, surový betón, sklenené povrchy, ale aj prírodné prvky, to všetko sú detaily, na ktoré sa nezabúda.

Aj keď sa na prvý pohľad zdá, že tento priemyselný vzhľad evokuje minimalizmus, opak je pravdou. Industriálny dizajn vytvára priestor pre rôzne kontrasty od lesklých kovových povrchov v kombinácii s vintage skriňou či nábytkom. Zabúdať by sa nemalo ani na retro prvky, ktoré nestarnú a v industriálnom štýle bývania si nájdu svoje miesto. Nebojte sa nábytku na kolieskach, alebo ikonických skvostov nábytku. 

Vintage štýl

 

Vintage bývanie a drevo k sebe jednoducho patria. Ak chcete vo svojom dome maximalizovať nostalgické cítenie, prírodné drevo by malo tvoriť nielen doplnky, ale pokojne aj steny. Vintage štýl je harmónia medzi starým a novým. Na vintage nábytku musí byť vidieť, že si už čo to prežil, čo sa dá dosiahnuť iba pri kvalitných materiáloch. Vintage štýl je podmanivý typ interiérového dizajnu, imponujúci hlavne zberateľom či romantickým dušiam, ktoré našli nostalgické čaro všetkého starého a ošumelého. Vintage ale nemusí znamenať len všetko staré. 

Minimalistický štýl

 

Názory na tento štýl sú rôzne. Niekomu pripadá chladný a neosobný, inému vyhovuje svojou usporiadanosťou a jednoduchosťou. Okrem jednoduchých línií sú typickým znakom aj kvalitné materiály a striedma farebnosť. V minimalistickom interiéri nemajú miesto suveníry z dovoleniek, háčkované dečky od babičky či iné čačky nazbierané počas rokov. Pri voľbe akýchkoľvek druhov doplnkov či nábytku platí nakúpiť skutočne kvalitnú vec, ktorou pridáte akcent každej miestnosti.