Máte hypotéku a koronavírus ovplyvnil Váš príjem? Môžete si odložiť splátku hypotéky.

 

Koronavírus ohrozuje nielen naše zdravie, ale aj naše peňaženky. Veľké množstvo firiem zatvára svoju výrobu alebo fungujú iba v obmedzenom režime, a tak zamestnanci, ale aj podnikatelia prichádzajú o veľkú časť svojich príjmov. Mnoho ľudí je v karanténe alebo sú už nakazení. A teraz nastáva otázka – ako splácať hypotéku? Je možné si splátku hypotéky odložiť? Áno je to možné!

 

Banky rokujú o odklade splátok

 

Čoraz častejšie je počuť o témach ako odklad splátok, zníženie splátok a podobné. VÚB banka ako prvá oznámila možnosť úplného odkladu splátok pre klientov preukázateľne postihnutých znížením príjmov a odpustila poplatok za tento úkon. O nezaplatené úroky počas odkladu sa zostatok úveru navýši a následne rozpočíta do zostatkovej splatnosti úveru, takže splátka bude po odklade mierne vyššia. Dávajte si však pozor, lebo tento úkon sa zapisuje do úverového registra klientov ako negatívny záznam a klientom vo väčšine bánk až na 5 rokov výrazne obmedzí možnosť úver refinancovať alebo získať nový úver. Vláda však požaduje od bánk, aby v tomto období zapisovali do registra odklad s označením, ktoré sa negatívne vnímať nebude. Bude to v krátkom čase predmetom rokovaní bánk a vlády SR. 

 

Refinancovanie


V prípade, ak potrebujete vykryť viac výdavkov, než len hypotéku a radi by ste získali zdroje do rezervy, je možnosť si úver „navýšiť“. Toto je možné s dokladovaním príjmu a spravidla do 80% z hodnoty nehnuteľnosti, bez dokladovania príjmu a dokonca aj bez udania dôvodu je možné navýšiť úver o 2.000 eur a ako spomínam vyššie, zároveň zabezpečiť klientom odklad splátok istiny až na 6 mesiacov bez akéhokoľvek záznamu v úverovom registri.

 

Predĺženie splatnosti úveru


Ak Vám stačilo čiastočné zníženie splátok, riešením môže byť predĺženie splatnosti úveru – či už na pôvodnom úvere alebo pri refinancovaní úveru – tam je možné nastaviť splatnosť až 40 rokov, do 70-teho roku veku.

 

Požiadajte o zníženie úroku

 

Ak ste ešte s bankou za posledného pol roka nežiadali o zníženie Vašej úrokovej sadzby, urobte tak. Väčšina bánk to umožňuje aj počas fixácie, keďže niektoré banky ponúkajú refinancovanie so sadzbami už od 0,6% a preplatia Vám poplatok za predčasné splatenie. Banky si chcú udržať svojich klientov a preto reagujú na ponuku inej banky znížením sadzby.

 

Kto má nárok na odklad splátok


– osoba, ktorá na COVID-19 ochorela alebo je v karanténe, 
– osoba, ktorá nepracuje z dôvodu prekážky na strane zamestnávateľa, 
– osoba poberajúca ošetrovné na dieťa,
– SZČO, ktorým klesli príjmy z dôvodu uzavretia prevádzky. 

 

Kedy podať žiadosť


O odklade splátok sa uvažuje od apríla 2020. Žiadosť o odklad spolu s doložením nároku posielajte bankám minimálne 10 dní pred termínom splátky. Zároveň je nutné, aby ste v danom období neboli dlžníkom. SZČO musia mať aktívnu živnosť ešte pred dátumom vyhlásenia mimoriadneho stavu.

Konkrétne pravidlá nastavujú banky v súlade s internými predpismi. Presný postup Vám vysvetlia pracovníci jednotlivých bánk.

 

Čo nás čaká?

 

Nové hypotéky určite zažijú obmedzenia. Už teraz vieme o zastavení hypotekárneho úverovania v Tatrabanke s výnimkou kúpy prvej nehnuteľnosti pre zamestnancov na TPP. Preto by som prípadný záujem o riešenie nového úveru alebo refinancovanie starého úveru neodkladal. Krátkodobo pravdepodobne vzrastú aj úrokové sadzby, kvôli predpokladu zhoršenej platobnej disciplín