Budú ceny nehnuteľností klesať alebo sa len stabilizujú?

 

Internetom kolujú rôzne články a predpovede analytikov o vývoji cien na realitnom trhu. Jedna skupina tvrdí, že ceny nehnuteľností klesnú minimálne o 20% a druhá tvrdí, že ceny nehnuteľností neklesnú, iba sa stabilizujú. Čomu teda treba veriť?

 

Prečo by mohli ceny klesnúť.

 

Pandémia otriasla našou ekonomikou, ľudia prichádzajú o pracú a teda aj o svoje príjmy. Plány na kúpu nehnuteľnosti odkladajú, a tak vzniká menší dopyt po nehnuteľnostiach a väčší tlak na udržanie, či rast cien.

 

Ponuka kvalitných bytov je žalostne nízka a tým pádom vzniká priestor pre vyjednávanie lepšej ceny, čo k poklesu cien len pridáva. Častokrát boli byty, či domy za prehnane vysoké ceny a ľudia čakali, ako trh na cenu zareaguje. V mnohých prípadoch sa stalo,  že nehnuteľnosť sa aj tak predala, keďže ponuka bola veľmi nízka.

 

Analytici tvrdia, že ponuka je stále nízka, ale ako je na tom dopyt? Keď ponuka prevýši dopyt, tak logicky ceny budú musieť ísť dole, no o dopyte sa toho veľa nepíše.

 

Faktom je, že nehnuteľnosti, ktoré slúžili na krátkodobý prenájom, z pravidla cez služby ako Airbnb, či Booking, zostali prázdne a majitelia musia siahnuť hlboko do vačku, aby pokryli náklady spojené s nehnuteľnosťami. Mnohé z týchto bytov sa teda ocitli na realitných portáloch. Otázkou je, ako dlho bude turizmus zastavený a či majitelia budú dovtedy schopní platiť náklady, alebo sa veľké množstvo týchto bytov bude predávať.

 

Hlavné slovo budú mať aj banky, ktoré začali na následky koronavírusu reagovať zvýšením úrokových sadzieb, no nemusí to znamenať, že na Slovensku sa končí etapa lacných hypoték.

 

Prečo by ceny klesať nemali.

 

Veľké množstvo skúsených realitných maklérov a analytikov si myslí presný opak poklesu. NARK medzičasom zverejnila štatistiky cien 2-izbových a 3-izbových bytov v krajských mestách. Pri 2-izbových bytoch stúpli ceny v prvom kvartáli 2020 o 5,6% a pri 3-izbových bytoch o 4,4% v porovnaní so štvrtým kvartálom 2019.

 

Dôležitým faktom je aj to, že ponuka bytov je naďalej veľmi nízka a za posledných 10 rokov máme najnižšiu výstavbu. Na Slovensku stále chýbajú desaťtisíce bytov. Aj keď je momentálne dopyt pozastavený, po upokojení situácie, sa ľudia vrátia ku kúpe. Pravdepodobne nebude 15 záujemcov na jeden byt, ale “len” 7 a z toho jeden nehnuteľnosť kúpi a teda nebude dôvod na znižovanie ceny.

 

Hypotéky sú momentálne stále atraktívne a dostupné, čo motivuje ľudí nehnuteľnosti kupovať.

 

Čo však analytici predpokladajú, je obmedzenie a spomalenie povoľovacieho procesu na výstavbu nových bytov.

 

Nehnuteľnosti sa aj v tejto situácií stále predávajú a podľa môjho názoru je čakanie na prepad cien špekulatívne a bezpredmetné. Ak máte záujem o kúpu svojho nového bývania, netreba dlho váhať, aby Vám ju niekto nevyfúkol.